Тренінг "Збереження нирок" дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією
7-9 листопада 2018 року на базі Тернопільської обласної дитячої лікарні відбувся триденний навчальний тренінг «Збереження нирок» дітей із spina bifida і гідроцефалією за участю тренерів – лікарів Дитячої клінічної лікарні з поліклінікою у Братиславі (Словаччина), зокрема д.м.н., доктора філософії, дитячого нейрохірурга Францішека Горна, д.м.н., дитячого уролога Петера Бартона, медсестри безперервного догляду Зузана Медведової.
Головна мета заходу – впровадження програми збереження нирок для покращення якості життя дітей і дорослих із spina bifida та гідроцефалією, підвищення поінформованості лікарів щодо способів запобігання ускладнень і підтримки здоров’я дітей із складними станами на належному рівні, формування у батьків навичок безперервного догляду за дітьми із порушеннями функцій тазових органів.
Учасниками тренінгу стали лікарі Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні, дитячі лікарі міста і області, студенти медичного університету, діти із порушенням функції тазових органів та їхні батьки.
За підсумками тренінгу «Збереження нирок» теоретичні основи проведення техніки чистої переривчастої катетеризації та очистки кишечника прослухали 20 лікарів спеціалістів Тернопільської обласної дитячої лкарні, 16 лікарів-педіатрів, сімейних лікарів із Бережанського, Борщівського, Бучацького, Збаразького, Зборівського, Козівського, Чортківського, Теребовлянського, Шумського, Тернопільського районів області.
Участь у практичному тренінгу взяли 10 дітей із порушеннями функції тазових органів внаслідок розщілини хребта та їхні батьки, 12 дитячих лікарів міста Тернополя і області.
Усі учасники тренінгу отримали методичні матеріали: «Основи безперервного догляду дітей із розщілиною хребта і гідроцефалією», «Паспорт пацієнта», кольорові буклети з покроковими інструкціями виконання технік ЧПК, очистки кишечника.
Триденна тренінгова програма «Збереження нирок» включала наступні заходи:
7 листопада 2018 року
Відкрита конференція «Мультидисциплінарна опіка дітей із Spina Bifida і гідроцефалією»
Вітальними словами форум відкрила доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського, координатор мультидисциплінарної програми ведення дітей із spina bifida і гідроцефалією ТОДКЛ Оксана Боярчук, з привітанням від Тернопільської обласної дитячої клінічної лікарні виступила заступник головного лікаря з лікувальної роботи Алла Філюк.
Пленарне засідання відкрив доктор медичних наук, доктор філософії, дитячий нейрохірург, член правління Міжнародної Федерації spina bifida і гідроцефалії Францішек Горн з інформацією про мультидисциплінарний підхід до ведення дітей з розщілиною хребта і гідроцефалією, інновації пренатальної нейрохірургії spina bifida у світі, особистісно-центрований підхід до лікування та реабілітації дітей із складними станами, перспективи соціальної адаптації.
Темі нейрогенної дисфункції сечового міхура, лікуванню і профілактиці ускладнень, хірургічній корекції сечовивідних шляхів, необхідності та особливостям проведення техніки чистої переривчастої катетеризації у дітей із розщілиною хребта присвятив свій виступ доктор медичних наук, дитячий уролог Петер Бартон.
Про нейрогенну дисфункцію кишечника, управління безперервним доглядом за дітьми із spina bifida доповіла медсестра Зузана Медведова.
Цікавою та корисною для практичної діяльності сімейних лікарів, педіатрів та дитячих профільних лікарів була доповідь професора, завідувача кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського Оксана Боярчук, щодо ключових питань ведення дітей із порушенням функції тазових органів внаслідок розщілини хребта, проблеми збереження нирок та соціальної активності дітей із цими станами.
Доцент кафедри дитячих хвороб з дитячою хірургією Тернопільського державного медичного університету імені І.Я. Горбачевського Наталія Ярема доповіла про причини виникнення дефектів нервової трубки, шляхи первинної профілактики, актуальні питання планування вагітності.
Завершила засідання голова громадської організації «Сяйво духу» Мар’яна Кошманюк інформацією про передовий європейський досвід застосування простих технік безперервного догляду який ґрунтується на простій формулі – «Дитина з інвалідністю це у першу чергу особистість, яка заслуговує на активне соціальне життя, а уже потім пацієнт лікарні!».
Практична частина тренінгу
УЗД обстеження та обговорення спільно з лікарями Тернопільської обласної дитячої лікарні поточного стану захворювання дітей-учасників тренінгу.
8 листопада 2018 року
Теоретичний семінар для фахівців та батьків «Нейрогенний сечовий міхур: діагностика, обстеження, тактика лікування. Чиста переривчаста катетеризація (ЧПК)», «Очистка кишечника».
Регулярне повне спорожнення сечового міхура має велике значення для здоров’я людини.
Сучасні дослідження, досягнення медичної практики дозволяють дітям, що страждають від порушення функцій тазових органів, викликаних розщілиною хребта, бути сухими і чистими, завдяки комплексному використанню недорогих ліків, матеріалів та простих технік (чистої переривчастої катетеризації та очистки кишечника). За умови щоденних процедур процес оздоровлення пришвидшується, а діти із складними станами отримують можливість бути соціально активними членами суспільства.
Протягом останніх десятиліть у світі застосовується комплексна стратегія лікування, спрямована на збереження нирок та забезпечення пацієнтам умов для соціальної активності (можливості бути сухими і чистими). Для вирішення цієї проблеми рекомендується техніка чистої переривчастої катетеризації, яку варто розпочинати від народження.
Навчання техніці очистки кишечника проводила медсестра безперервного догляду Зузана Медведова
Лікарі-тренери із Словаччини передали дітям-учасникам тренінгу катетери з любрикантами та очистні системи закордонного виробництва. Розподіл матеріалу та необхідних ліків на наступні 3 місяці.
9 листопада 2018 року
Планування контрольних зустрічей для батьків. Аналіз тактики подальшого лікування кожної дитини, формування графіку наступних оглядів. Оксибутинін: застосування, дозування. Обговорення особливостей очистки, зберігання катетерів і засобів для промивання кишечника. Обговорення з тренерами подальшого планування та впровадження програми збереження нирок, оцінка тренінгу.
Тренінг «Збереження нирок» проводився за сприяння міжнародної благодійної організації IF/«Child-Help International», Тернопільського державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського, Тернопільскої обласної дитячої клінічної лікарні. Фінансову підтримку заходу здійснили – генеральний спонсор Благодійний фонд «Подоляни» та Почесне консульство Угорщини м. Тернопіль, а також фірма «OLFA», АТ «Київський вітамінний завод», Ортопедичний центр «Терно-ТОП». Матеріали для проведення тренінгу забезпечили ТзОВ НВО«КАММЕД», ТОВ «Київгума». Дітей, кисломолочною продукцією пригощав ПрАТ «Тернопільський молокозавод», тренерів харчували «Самогонна ресторація», паб «Хмільне щастя».